
Vi tok turen på onsdag. En tur med høyt oksygeninntak. Fra grønn slette og i fint driv inn til stien opp til Redalsheia. Her begynte pesinga for oss i ganglaget for voksne menn. Stien er fin og passe glatt og veldig bratt. Redalsheia ligger på ca 200 meter over havet så stigningen kjentes. Men det skal den. Pumpa har godt av det. På vei opp er det flere fine utsiktspunkt og ved varden litt over toppen kan du se fra Ålefjær til Vestheiane. Men målet for turen var Jettegryta ved Oddersjå, så vi gikk et stykke ned igjen før samtalen stilnet nok en gang. En enda brattere sti ledet oppover på baksiden av Den omvente Båt. Siden jeg gikk bakerst var det nesten ikke nooe oksygen igjen i lufta som jeg pusta inn. Løypegruppa har merket alt godt og selv om jettegryta er litt utenfor stien har de nå merket den så den er lett å finne.

Et naturens mysterium denne her. Høyt oppe på fjellet og sikkert to meter dyp. Her er det noe som har ligget og slipt lenge. Vi som var der hadde mange teorier men for en gjeng med utpreget geologisk inkompetanse fant vi aldri noe godt svar.

Veien ned via Omvendte Båt gikk lettere. En steinete sti men ikke så bratt. Du kommer ned ved Kyrtjønn, der Vaffelbua gleder turfolk om sommeren. Herfra kan en gå veien tilbake. Men vi skrånet inn i skogen og tok stier litt her og der.
Det er og en jettegryte på Lille Redalshei, men den gikk vi ikke ut til denne gangen.
Fin, fin tur også om dagen.


