Jeg er glad i Danmark. Hele daneriket fra nord til sør og fra englandsbåten til svenskebåten. Det er de frekke danske piger og drengers land, vognmend og serveringstøser. De som fanden ikke kan forstå hva de selv sier. Men der er jo vi heldige. Vi sørlendinger. Vi reservedanskene . Vi vet hva de taler om. Vi skjønner dem. Vårt nabofolk i sør.
Bortsett fra tallenes tale da, det skjønner ingen. Men danskene sier mange hyggelige ord. Det er fordi det er et hyggelig folk.
-Nei, for fanden. Jo, for fanden. Kartofler og brusebad. Høres ikke det bedre ut enn,- Nei, faen. Jo, faen. Poteter og dusj. …….. Jeg har mange store og små minner fra Danmark. Helt fra jeg var 17 og satt noe bedugget på Skipperkroen i Hirtshals med en SlakterWinterPose full av stangsalami og hakkebøff og ventet på en venn som ikke ventet på meg. Han kvittet seg med en box salte bjørner i kombinasjom med ananaslikør like ved kiosken hvor de solgte lesestoff man ikke fikk kjøpt hjemme.
Men danskene er hyggelige. De hjalp oss tilbake til skipet og pekte på rett inngang slik at vi kom hjem til mor og var klare for nye oppdrag. På en tur i dette smukke land endte min kone og meg opp på Samsø. Denne smale fine ø utenfor Århus hvor mang en detektime er spilt inn. Og mens jeg i går frøs ballene av meg på Varoddbroa, var jeg den gang redd for at de samme kuglerne skulle finne veien til middagstallerken i hop med kartoflene. Et besøk På Samsø kan anbefales. Der er det om mulig ennå litt hyggeligere enn i resten av landet.
Og som om ikke Ballen Hotell med Ballen Steakhouse var nok. Det lå i tettstedet Ballen med vakre Ballen Havn. De eier ikke skam i Danmark.
Vi bodde heldigvis på et vertshus i Klittevej. Men er dere noen gang den veien, så ikke kjør forbi. http://ballenbadehotel.dk/ og http://www.visitsamsoe.dk/
